Νέα & Ανακοινώσεις

21/03/2023 Β ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ ΝΤΑΜΠΛΟΥΧΟΣ Ο ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ

Β ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ ΝΤΑΜΠΛΟΥΧΟΣ Ο ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ

Νταμπλούχος ΕΣΠΕΔΑ ο ΓΣ Ηλιούπολης  3-0 την Αργυρούπολη στο φινάλε του πρωταθλήματος

Νταμπλούχος της Β’ Εθνικής ανδρών ΕΣΠΕΔΑ αναδείχτηκε ο ΓΣ Ηλιούπολης.  Η ομάδα των νοτίων προαστίων στον «τελικό» της πρώτης θέσης της κανονικής περιόδου που έγινε χθες για την 20η   και τελευταία αγωνιστική  στην έδρα της, επικράτησε της Αργυρούπολης με 3-0 (29 - 27 (1), 25 - 17 (2), 25 - 11 (3) και κατέκτησε τον φετινό τίτλο του πρωταθλήματος. Οι παίκτες του Γιάννη Παπαχρήστου που είχαν αναδειχθεί και κυπελλούχοι της κατηγορίας στις 18/12/2022, κατέκτησαν τον τίτλο με 54 βαθμούς  και συνολικό σκορ 18-2 νίκες σε 20  αγώνες.  Επίσης η ομάδα  θα πάρει μέρος στα ειδικά τουρνουά ανόδου της ΕΟΠΕ , μαζί με τους πρωταθλητές άλλων Ενώσεων για να διεκδικήσει την άνοδο στην Α2 ανδρών.

Όσον αφορά το ματς ήταν ντέρμπι μόνο στο πρώτο σετ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες με 29-27. Στα επόμενα δύο σετ οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και οι γηπεδούχοι με περίπατο, επικράτησαν με 25-17, 25-17.

Δεύτερη οριστικά η Αργυρούπολη με 49 βαθμούς και 17-3 νίκες σε 20 ματς, η οποία είχε κερδίσει δύο από τις φετινές πέντε μονομαχίες των δύο συλλόγων, μαζί με τον ημιτελικό του κυπέλλου.

Τρίτος ο Έσπερος που επικράτησε 0-3 του πέμπτου Κότινου στη Δραπετσώνα, τέταρτη η Νέα Πέραμος που κέρδισε 3-0 τον ουραγό Τελαμώνα ο οποίος δεν υποβιβάζεται.