Νέα & Ανακοινώσεις

27/03/2023 ΑΓΟΡΙΑ Κ18 ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ ΕΣΠΕΔΑ

ΑΓΟΡΙΑ Κ18 ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ ΕΣΠΕΔΑ

Πρωταθλητής ο Μίλωνας 3-0 τον Ιωνικό Νίκαιας με  MVP τον Γιώργο Κουβαρά

Πρωταθλητής στα Αγόρια Κ18 ΕΣΠΕΔΑ αναδείχτηκε ο Μίλωνας καθώς στον χθεσινό τελικό του Final-4 που έγινε στην έδρα του στο κατάμεστο κλειστό «Κροίσος Πέρσης», επικράτησε του Ιωνικού με 3-0 (25-21, 25-22, 25-17) ενώ ο Γιώργος Κουβαράς αναδείχτηκε MVP του τουρνουά.

Να σημειωθεί ότι η ομάδα της Ν. Σμύρνης  επέστρεψε και πάλι στην κατάκτηση του αντίστοιχου τίτλου από το 2019.

Αγωνιστικά στο πρώτο σετ ο  Ιωνικός μπήκε δυνατά πήρε προβάδισμα με 11-16, ο Μίλωνας με όπλο το μπλοκ, έκανε σερί 8-2 και πέρασε μπροστά με 19-18. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες με 20-20 αλλα στο φινάλε οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 24-20, και πήραν το σετ με 25-21.

Στο δεύτερο επίσης είχαμε μεγάλη μάχη. Ο Μίλωνας πήρε προβάδισμα με 12-10, 17-13, 18-15, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 19-17.  Η ομάδα της  Ν. Σμύρνης με πιεστικό σερβίς δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή του Ιωνικού και πήρε νέο προβάδισμα με 24-19, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 24-22 αλλά μέχρι εκεί, καθώς οι πρωταθλητές κατάφεραν να επικρατήσουν στις λεπτομέρειες με 25-22.

Στο τρίτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με 15-14, στη συνέχεια η ομάδα του κ. Γεωργούντζου πάτησε «γκάζι» και με σερί 10-3 κατέκτησε το σετ με 25-17 και τον τελικό με 3-0.

Τα σετ 3-0 (25-21, 25-22, 25-17)

Διαιτητές: Μενεσλής Τάσος - Σαμοθράκης Κροίσος Γραμματεία:Κανελλοπούλου Χριστίνα

ΑΟΝΣ Μίλων: Γεωργούντζος, Κουβαράς, Παντελίδης, Μπουγάτσος, Ράουχ, Παυλίδης (λ) Κατσιγιάννης, Τσίγκος

ΑΟ Ιωνικός: Παπαδόπουλος Β., Φραγκούλης, Δαβίλας, Τοκάνι, Καραμαρούδης, Κοζομπόλης, Ευγενούδης (λ), Παπαδόπουλος Λ.,Μήτας, Πετρολέκας.

Χάλκινος ο Πανιώνιος

Στο μικρό τελικό ο Πανιώνιος επικράτησε μετά από συναρπαστική μονομαχία του ΓΣ Ηλιούπολης 3-0 (25-21, 25-17, 25-23) και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο του τουρνουά.