Νέα & Ανακοινώσεις

10/04/2023 Ε.Σ.ΠΕ.Δ.Α Κορίτσια Κ18 ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΟΜΑΔΑ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ

Ε.Σ.ΠΕ.Δ.Α  Κορίτσια Κ18 ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΟΜΑΔΑ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ

Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός  3-0 τον Ιωνικό στον τελικό με ΜVP την Βάλια Δαγρέ

Στην κορυφή του Πρωταθλήματος Κοριτσιών Κ18 της ΕΣΠΕΔΑ επέστρεψε ο Ολυμπιακός, καθώς στον τελικό του Final-4 επικράτησε 3-0 (25-21, 26-24, 25-16) του Ιωνικού Νίκαιας.

Επίσης η αρχηγός των «ερυθρόλευκων» Βάλια Δαγρέ, ανακηρύχθηκε ΜVP του τουρνουά ενώ την διάκριση του κορυφαίου λίμπερο πήρε η Μαρίλλη Παπαθανασίου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι του τελικού, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το πρώτο σετ  σε ισορροπία 10-10. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 16-13  και 19-16.  Η κίνηση του προπονητή των γηπεδούχων Σπύρου Σαραντίτη να περάσει αλλαγή τη Στύλιου, βοήθησε τις «ερυθρόλευκες» να κάνουν σερί 5-0 και να εκτοξεύσουν το σκορ στο 23-16.

Ο Ιωνικός μείωσε σε 23-20 με τη Λάκο, όμως το πλασέ της Ζαφειρίου και καρφί της Δαγρέ, έφεραν το 25-21 και το 1-0.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα της Νίκαιας ξεκίνησε δυνατά με 0-4, όμως ο Ολυμπιακός έφτασε γρήγορα στην ανατροπή και στο 8-6.  Στην εξέλιξη ο Ιωνικός ισοφάρισε λίγο αργότερα σε 11-11. Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα με 14-11 αλλά ο Ιωνικός στην εξέλιξη του σετ ισοφάρισε σε 17-17.

Ακολούθησε τρίτη ισοπαλία με 23-23 και λίγο αργότερα είχαμε νέα ισοπαλία με 24-24. Οι παίκτριες του Σαραντίτη με συγκέντρωση και ψυχραιμία, κατάφεραν με πόντο της Δαγρέ και μπλοκ της Δημητρίου να πάρουν το σε με 26-24, και πήραν προβάδισμα με 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά. Αρχικά η Ελευθεριάδου, έδωσε στις Πειραιώτισσες «αέρα» 6 πόντων (14-8), με τον Ιωνικό να μειώνει άμεσα σε 14-11.

Ο Ολυμπιακός και πάλι πήρε προβάδισμα με +6 (17-11, ενώ λίγο αργότερα η Ελευθεριάδου ανέβασε το δείκτη του σκορ με 19-13. Στην εξέλιξη οι φιλοξενούμενες δεν άντεξαν, οι νικήτριες τελείωσαν εύκολα το σετ με 25-16 και τον τελικό με 3-0, και ξαναπήραν τα σκήπτρα του πρωταθλητή για 4η φορά στα τελευταία 7 χρόνια.

Τα σετ 3-0 (25-21, 26-24, 25-16)

Ολυμπιακός (Σαραντίτης): Ζαφειρίου, Λάγιου, Δημητρίου, Ελευθεριάδου, Δαγρέ, Μαραβέλια, Παπαθανασίου (λ) Στύλιου, Δημητρίου, Ζαφειρίου,

Ιωνικός  Νίκαιας (Τσαγκαλίδου): Λάκο, Γεωργιάδου, Χατζησταματίου, Γκούμα, Καρατζιά, Μιχαηλίδη (λ), Μπεκιάρη, Μπαμπάτσικα, Χατζηβασιλείου.

Χάλκινος ο Πορφύρας

Στον μικρό τελικό ο Πορφύρας μετά από δραματικό μικρό τελικό λύγισε τον Μίλωνα με 2-3, και πήρε το χάλκινο μετάλλιο που αποτελεί μια τεράστια επιτυχία για τον Πειραϊκό σύλλογο.

Τα σετ με γηπεδούχο τον Μίλωνα 2-3 ( 24-26, 25-21, 23-25, 25-11, 12-15)

Οι παρουσίες του Final-4
Τους αγώνες (ημιτελικούς και τελικούς) παρακολούθησαν ο πρόεδρος της ΕΟΠΕ κ.Καραμπέτσος Γιώργος, ο πρόεδρος της Ένωσης κ. Χαλβατζής Νεκτάριος, ο Β αντιπρόεδρος και πρόεδρος της Επιτροπής Πρωταθλημάτων κ.Δελαγραμμάτικας Νίκος, ο γεν.γραμματέας κ.Ξοφάκης Χαράλαμπος, ο Α αντιπρόεδρος κ.Μεταξάς Δημήτρης, ο ειδ.γραμματέας κ.Σαρατσόπουλος Ρωμύλος, τα μέλη του Δ.Σ. κ.κ. Ιατρόπουλος Χαρίλαος και Κογκαλίδης Γιώργος το μέλος της Επιτροπής Διαιτησίας κ.Τσάκωνας Θεοφάνης και ο ταμίας ΣΥΔΠΕ ΔΑΠ Τριανταφυλλόπουλος Χρήστος , όπως επίσης ο υπεύθυνος Ανάπτυξης κ.Ντόζης Χρήστος και ο κ.Καβαλιεράκης.

Διαιτητές αγώνων: Λιακου Αλεξανδρα-Τριανταφυλλόπουλος Χρήστος-Χαραλαμπάκη Γεωργία