Νέα & Ανακοινώσεις

31/05/2023 ΕΣΠΕΔΑ: Πρωταθλήτρια στα Κορίτσια Κ16 η Αργυρούπολη 3-2 την Άρτεμις σε δραματικό τελικό

ΕΣΠΕΔΑ: Πρωταθλήτρια στα Κορίτσια Κ16  η Αργυρούπολη 3-2 την Άρτεμις σε δραματικό τελικό

Στο θρόνο της πρωταθλήτριας Κ16 Κοριτσιών ΕΣΠΕΔΑ, επέστρεψε μετά από 10 χρόνια η Αργυρούπολη, η οποία μετά από δραματική μονομαχία και ανατροπή, λύγισε στον τελικό του «Κροίσος Πέρσης» με 2-3 (25-17, 17-25, 18-25, 25-21, 11-15), την μαχητική Άρτεμις Κορυδαλλού.

Ο τελικός κρίθηκε ουσιαστικά στο τάι μπρέικ όπου  οι παίκτριες του Δημήτρη Στάθη πιο ψύχραιμες , με λιγότερα λάθη, και καλύτερη διαχείριση του άγχους στο φινάλε του σετ, κατάφεραν να επικρατήσουν  των αντιπάλων τους.

Πάντως και στις αθλήτριες και των δύο ομάδων αξίζουν πολλά συγχαρητήρια, καθώς έδειξαν ότι διαθέτουν πλούσιο ταλέντο, αγωνίστηκαν με πολύ πάθος και φοβερή θέληση για τη νίκη στους δύο ημιτελικούς και τον τελικό, ενώ κατάφεραν να ξεπεράσουν  την κούραση των συνολικά 10 σετ που έδωσαν μέσα σε 48 ώρες.

Η εξέλιξη του τελικού

Στο πρώτο σετ η Άρτεμις  ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα, πίεσε ασφυκτικά από το σερβίς και με καταιγισμό άσσων, πήρε μεγάλο προβάδισμα  στο σκορ. Η ομάδα του Κορυδαλλού ξέφυγε με 17-7, 23-9, η Αργυρούπολη μάζεψε την διαφορά με 24-16  και τελικά η ομάδα του Παναγιώτη Ζουπάνου, πήρε το σετ με 25-17.

Στο β΄σετ η Αργυρούπολη έβγαλε αντίδραση ανέβασε την απόδοση της, πίεσε με τη σειρά της από το σερβίς και από το 15-17, με σερί 2-8 πήρε το σετ με 17-25 και ισοφάρισε σε 1-1.

Καρμπόν ήταν και το τρίτο σετ, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ μέχρι τα μέσα (14-17). Εκεί και πάλι οι παίκτριες του ΑΟΝΑ με Γιαννακάκη, Παπαδογιάννη, Κούτση, έτρεξαν νέο σερί 6-0  πήραν σημαντική διαφορά με 17-23 ενώ κατέκτησαν το σετ με 18-25 και πήραν προβάδισμα με 1-2.

Στο τέταρτο σετ είχαμε πολύ μεγάλη μάχη με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο και να έχουν διαδοχικές ισοπαλίες (17-17, 20-20, 21-21). Εκεί οι τυπικά γηπεδούχες παίκτριες της Άρτεμις με καθοριστικό 3-0 έφτασαν σε σετ μπολ και με 25-21 ισοφάρσαν σε 2-2 και έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο ΑΟΝΑ πήρε αρχικά σπουδαίο προβάδισμα με 5-9, η ομάδα του Κορυδαλλού αντέδρασε ισοφάρισε σε 11-11,αλλά στην εξέλιξη οι νεαρές αθλήτριες δεν άντεξαν από την πίεση και το στρες.

Η ομάδα της Αργυρούπολης με σερί 4-0 «κλείδωσε» το σετ με 11-15 και κατέκτησε τον τελικό μέσα σε μεγάλα πανηγύρια με το τελικό 3-2.

Τα σετ 2-3 (25-17, 17-25, 18-25, 25-21, 11-15)

Διαιτητές: Σαμοθράκης Κροίσος, Δουκάκη Ευδοξία, γραμματεία : Παπαδάκη Αθηνά

Άρτεμις Κορυδαλλού (Ζουπάνος): Μέρου, Καβάκου, Γουρδή, Ζαφειροπούλου, Βεντούρη, Ξανθή, Παπαθανασίου (λ)

ΑΟΝ Αργυρούπολη (Στάθης): Γιαννακάκη, Παπαδογιάννη, Κασκανέα, Κούτση, Μπάρδι, Τσάνου, Καραπάνου (λ), Κολίλα (λ), Χαρώνη, Λάϊου, Στεργίου

«Χάλκινος» ο Ολυμπιακός

Την τρίτη θέση του final-4  κατέκτησε ο Ολυμπιακός του κ. Φρατζικινάκη, ο οποίος στον μικρό τελικό επικράτησε του γηπεδούχου Μίλωνα που κοουτσάρισε η κ. Νικολαϊδη με 3-0 (25-20, 25-20, 25-22)

Οι παρουσίες της τελικής φάσης

Στο κλειστό «Κροίσος Πέρσης» παρευρέθηκαν από το Δ.Σ. της ΕΣΠΕΔΑ, ο πρόεδρος Χαλβατζής Νεκτάριος, ο γενικός γραμματέας Ξοφάκης Χαράλαμπος, ο ταμίας Κογκαλίδης Ελευθέριος, τα μέλη Ιατρόπουλος Χαρίλαος και Μουλακάκης Απόστολος, το μέλος της Επιτροπής Διαιτησίας Τσάκωνας Θεοφάνης και ο Συντονιστής Ανάπτυξης ΕΟΠΕ Ντόζης Χρήστος και η Ομοσπονδιακή Χατζηδημητρίου Όλγα

Βραβεύσεις -ΜVP η Δαγιακίδη του Μίλωνα

Η Δαγιακίδη του Μίλωνα που τερμάτισε στην τέταρτη θέση αναδείχτηκε ΜVP του τουρνουά

Καλύτερη Πασαδορος Πεντζούρη Δ. (Μίλωνας)

Καλύτερη Επιθετικός Ζαφειροπουλου Ε (΄Αρτεμις)

Καλυτερη Υποδοχεας  Παννακακη Α ΑΟΝ Αργυρούπολης

Καλύτερη Μπλοκερ: Ξανθή Μ (Άρτεμις)

MVP: Δαγιακίδη Δ (Μίλωνας)

Το πανόραμα του τουρνουά

Ημιτελικοί-29/5

Ολυμπιακός-ΑΟΝΑ 2-3 (27-29, 19-25, 25-22, 25-20, 12-15)

ΑΓΣ Άρτεμις- ΑΟΝΣ Μίλωνας 3-2 (18 - 25 (1), 25 - 15 (2), 28 - 26 (3), 19 - 25 (4), 16 - 14 (5)