Νέα & Ανακοινώσεις

11/03/2024 Ε.Σ.ΠΕ.Δ.Α Αγόρια Κ21: Πρωταθλητής ο Μίλωνας 3-0 τον Πανιώνιο στον τελικό της Ν. Σμύρνης με MVP τον Νανόπουλο

Ε.Σ.ΠΕ.Δ.Α Αγόρια Κ21: Πρωταθλητής ο Μίλωνας  3-0 τον Πανιώνιο στον τελικό της Ν. Σμύρνης με MVP τον Νανόπουλο

Πρωταθλητής  στα Αγόρια Κ21 ΕΣΠΕΔΑ ανα δείχτηκε μετά από τρία χρόνια και πάλι ο  Μίλωνας, καθώς στον τελικό του Final-4 που έγινε την Παρασκευή  (8/3) στο «Κροίσος Πέρσης», επικράτησε του  Πανιώνιου στο τοπικό ντέρμπι της Ν. Σμύρνης, με  0-3 (21-25, 20 - 25 (2), 14 - 25 (3).

MVP του τελικού και καλύτερος επιθετικός του τουρνουά ψηφίστηκε ο εντυπωσιακός Αλέξανδρος Νανόπουλος ενώ καλύτερος πασαδόρος βγήκε ο Δημήτρης Σουσουρίδης.

Όσον αφορά τον αγώνα, οι «πράσινοι» του Παναγιώτη Γεωργούντζου που  κατέκτησαν το έβδομο συνολικά τρόπαιο στην ιστορία του συλλόγου στη συγκεκριμένη κατηγορία εφήβων και δεύτερο φετινό μετά από το αντίστοιχο κύπελλο Ανδρών πριν 15 μέρες, πίεσαν πολύ στο σερβίς, είχαν αποτελεσματικό μπλοκ και πολύ ψηλά ποσοστά στην επίθεση.

Από την άλλη και ο γειτονικός Πανιώνιος ήταν αξιόμαχος,  πάλεψε με διάθεση και πάθος  στα δύο πρώτα σετ αλλά στη συνέχεια δεν άντεξε και υπέκυψε φυσιολογικά στην ανωτερότητα  του Μίλωνα.

Τα σετ 0-3 (21 - 25 (1), 20 - 25 (2), 14 - 25 (3)

Πανιώνιος (Τοζίδης): Βικάτος, Γραμματίκης, Κιάρι, Αρμάος, Μπουργάνης, Σουβλέρης, Γκρίλλας (λ), Γονίδης (λ) Μοχράν , Μπιτζηλης, Μαρινάτος,  Καπετάνιος, Λιβάνιος, Κανετης

Μίλωνας ( Γεωργούντζος):  Νανόπουλος, Κουβαράς, Σουσουρίδης, Κοντοστάθης, Βελλίνης, Μαντελίδης,  Μηλιώνης (λ), Φραγκοζίδης (λ), Β. Παπαδόπουλος, Λ. Παπαδόπουλος, Μπουγάτσος, Παϊζης, Μαστροσταμάτης, Αποστόλου

Διαιτητές τελικού : Μιχαήλογλου Κυριάκος-Γεωργοπούλου Αγγελική-Χαραλαμπάκη Γεωργία

Χάλκινος ο  Φλοίσβος

Στον μικρό τελικό ο Φλοίσβος νίκησε 0-3 (23 - 25 (1), 19 - 25 (2), 22 - 25 (3) τον Ολυμπιακό και κατέκτησε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο. Διαιτητές : Χατζηβασιλείου Σπύρος-Μαρούδας Γιάννης-Χαραλαμπάκη Γεωργία

Βραβεύσεις κατηγοριών

MVP: Νανόπουλος (Μίλωνας)

Καλύτερος επιθετικός: Νανόπουλος (Μίλωνας)

Πασαδόρος: Σουσουρίδης (Μίλωνας)

Υποδοχέας: Γκρίλλας (Πανιώνιος)

Μπλοκέρ: Ανδρινόπουλος (Φλοίσβος)

Επίσης στους διαιτητές των τελικών δόθηκαν αναμνηστικά έπαθλα.

Αποτελέσματα

Πέμπτη (7/3) -Ημιτελικοί

Ολυμπιακός-  ΓΣ Πανιώνιος 2-3 (25 - 20 (1), 19 - 25 (2), 23 - 25 (3), 25 - 23 (4), 12 - 15 (5)

ΑΟΝΣ Μίλων- ΑΟ Φλοίσβος 3-0 (25 - 17 (1), 25 - 15 (2), 25 - 14 (3)

Παρασκευή  (8/3) Τελικοί

Μικρός τελικός

Ολυμπιακός-ΑΟ Φλοίσβος 0-3 (23 - 25 (1), 19 - 25 (2), 22 - 25 (3)

Τελικός

Πανιώνιος- ΑΟΝ Μίλων 0-3 (21 - 25 (1), 20 - 25 (2), 14 - 25 (3)

Τους αγώνες τίμησαν με την παρουσία τους από το Δ.Σ. της ΕΣΠΕΔΑ ο Α Αντιπρόεδρος Μεταξάς Δημήτριος, ο Β Αντιπρόεδρος Δελαγραμμάτικας Νίκος, ο Γεν.Γραμματέας Ξοφάκης Χαράλαμπος, ο Ταμίας Κογκαλίδης Ελευθέριος, το μέλος Ιατρόπουλος Χαρίλαος, καθώς επίσης ο πρόεδρος της Επιτροπής Διαιτησίας Τσάκωνας Θεοφάνης, το μέλος της Επιτροπής Πρωταθλημάτων Πάγκαλος Γεώργιος-Δαμιανός, ο διεθνής διαιτητής Γεροθόδωρος Επαμεινώνδας και ο αντιδήμαρχος αθλητισμού Νέας Σμύρνης Καστορης Θεόδωρος .