Νέα & Ανακοινώσεις

15/03/2024 F4 κ20 Κοριτσιών ΕΣΠΕΔΑ-Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός 3-0 στον τελικό τον Ιωνικό Νίκαιας με ΜVP την Παρασκευή Ζαφειρίου

Μετά από τρία χρόνια ο Ολυμπιακός επέστρεψε στην κορυφή του Κ20 Κοριτσιών ΕΣΠΕΔΑ, καθώς στον χθεσινό τελικό του Final-4 στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη», επικράτησε του Ιωνικού Νίκαιας με 3-0 (25-18, 25-19, 25-16) και κατέκτησε το τρόπαιο του φετινού πρωταθλήματος.
ΜVP του τελικού αναδείχτηκε η ακραία (1μ80) Παρασκευή Ζαφειρίου.
Όσον αφορά τον τελικό, ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος, πίεσε πολύ στο σερβίς, και είχε αποτελεσματικό μπλοκ και επίθεση. Από την άλλη ο φιναλίστ Ιωνικός παρά την κούραση από την μεγάλη μονομαχία θρίλερ στον ημιτελικό με τον Μίλωνα στη Ν. Σμύρνη, παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός, πάλεψε στα δύο από τα τρία σετ αλλά δεν άντεξε στο τρίτο σετ.
Στο πρώτο σετ οι «ερυθρόλευκες» του Σπύρου Σαραντίτη, βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 12-14, αλλά με σερί 11-4 πήραν προβάδισμα με 23-18 και κατέκτησαν το σετ με 25-18.
Στο δεύτερο σετ οι ομάδες ήταν κοντά μέχρι το 13-11, στην εξέλιξη ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα με 19-13, ο Ιωνικός μείωσε σε 19-16 αλλά και πάλι οι γηπεδούχες πήραν προβάδισμα με 23-17, και πήραν το σετ με 25-19 και έκαναν το 2-0.
Στο τρίτο ο Ολυμπιακός κυριάρχησε από το ξεκίνημα του σετ, από το 14-9 εκτόξευσε την διαφορά στο 21-14 και «κλείδωσε» το σετ με 25-16 και 3-0 τον τελικό.
Τα σετ 3-0 (25-18, 25-19, 25-16)
Ολυμπιακός ΣΦΠ(Σαραντίτης) : Δαγρέ,Καρατζιά,Ζαφειρίου Β.,Ζαφειρίου Π.,Ασημομύτη,Ιωαννίδη, Τερζάκη (λ), Παπαθανασίου (λ),Λιάλιου,Δανίκα,Τσαγκοπούλου,Παπαδοπούλου, Μαραβέλια , Κτενά
ΑΟ Ιωνικός (Μαρούλης Α): Μπαμπάτσικα, Λεκοσιώτη, Γκούμα, Μπουλούμπαση, Καραγιαννίδου, Λάκο, Μιχαηλίδη(λ), Καμηλάκη(λ),Χατζησταματίου,Βουτσινά,Φρουτσεκ,Μανδραφλή, Καβάση, Τηγάνη,
Διαιτητές : Τριανταφυλλόπουλος Χρ.-Μεταξά Γ.- Κοκορομύτη Μ
Χάλκινος ο Μίλωνας
Μετά από ένα συναρπαστικό μικρό τελικό, ο Μίλωνας ήταν αυτός που λύγισε με 1-3 (24 - 26 (1), 29 - 27 (2), 20 - 25 (3), 17 - 25 (4) την μαχητική ομάδα της Πετρούπολης.
ΓΣ Πετρούπολης(Θεοδωρόπουλος) : Βαρβέλη, Ιωάννου, Σταματούλη, Δουκοπούλου, Αναστοπούλου, Σουβατζόγλου, Μπάλου (λ), Μακροστέργιου, Ζαχαριουδάκη, Γιουρμετάκη Δ, Γιουρμετάκη Μ., Χαμάρας,
ΑΟΝΣ Μίλων (Δεναξάς) : Καρβούνη, Αγγελοπούλου, Κούτσια, Ελευθεριάδου, Τσιφρήκα, Δαγιακίδη, Δημητρακοπούλου(λ),Κοντου(λ),Αμπατζή,Γραμματικα,Κωστούλα, Γκιαούρη,Λουκά,Δημητρακάκου
Διαιτητές : Γεωργιάδης Στ.- Γεωργοπούλου Αγγ.- Κοκορομύτη Μ.
Βραβεύσεις κατηγοριών
MVP: Ζαφειρίου Παρασκευή (ΟΣΦΠ)
Καλύτερη επιθετικός: Αγγελοπούλου Γεωργία (ΑΟΝΣ Μίλων)
Πασαδόρος: Ζαφειρίου Βασιλική(ΟΣΦΠ)
Υποδοχέας: Μιχαηλίδη Ηλιάννα(ΑΟ Ιωνικός)
Μπλοκέρ: Λουκά Δέσποινα (ΑΟΝΣ Μίλων)
Επίσης στους διαιτητές των τελικών δόθηκαν αναμνηστικά έπαθλα.
Πλήθος φιλάθλων παρακολούθησαν τους αγώνες και χειροκρότησαν τις προσπάθειες των αθλητριών ενώ με την παρουσία τους τίμησαν τους αγώνες από το Δ.Σ. της ΕΣΠΕΔΑ ο πρόεδρος Νεκτάριος Χαλβατζής, ο Γεν.Γραμματέας Ξοφάκης Χαράλαμπος, ο Α΄ Αντιπρόεδρος Μεταξάς Δημήτριος, ο Ταμίας Κογκαλίδης Ελευθέριος, ο Ειδικός Γραμματέας Σαρατσόπουλος Ρωμύλος, τα μέλη Ιατρόπουλος Χαρίλαος και Αθανασίου Αλίκη, καθώς επίσης ο Ομοσπονδιακός προπονητής κ. Κώστας Γκούντας και η αναπληρωτής ταμίας του ΣΥΔΠΕ ΔΑΠ Κοκκινέλου Αλεξάνδρα
Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Final-4:
Ημιτελικοί (11/3)
Ολυμπιακός- ΓΣ Πετρούπολης 3-0 (25 - 16 (1), 25 - 14 (2), 25 - 15 (3)
ΑΟΝΣ Μίλων- ΑΟ Ιωνικός Νίκαιας 1-3 (23 - 25 (1), 21 - 25 (2), 26 - 24 (3), 28 - 30 (4)
Τελικοί 13/3
Μικρός τελικός
ΓΣ Πετρούπολης- ΑΟΝΣ Μίλων 1-3 (24 - 26 (1), 29 - 27 (2), 20 - 25 (3), 17 - 25 (4)