Νέα & Ανακοινώσεις

02/04/2024 Β Εθνική Ανδρών ΕΣΠEΔΑ: Πρωταθλητής για δεύτερη χρονιά ο ΓΣ Ηλιούπολης που λύγισε στον τελικό τον μαχητικό Έσπερο με 3-0

Β Εθνική Ανδρών ΕΣΠEΔΑ:   Πρωταθλητής  για δεύτερη χρονιά ο ΓΣ Ηλιούπολης που λύγισε στον τελικό τον μαχητικό Έσπερο με 3-0

Back to Back Πρωταθλητής στην Β’ εθνική Ανδρών ΕΣΠΕΔΑ για το 2023-24 με μία ήττα σε όλη τη σεζόν, αναδείχθηκε ο ΓΣ Ηλιούπολης, καθώς στον δεύτερο χθεσινό τελικό πλέι οφ στην έδρα του, επικράτησε 3-0 ( 25-17, 25-20, 25-23) του μαχητικού Έσπερου Καλλιθέας και με «2-0» νίκες, κατέκτησε και το φετινό πρωτάθλημα. Πλέον ο σύλλογος της Ηλιούπολης  θα εκπροσωπήσει την Ένωση Δυτικής Αττικής,στα ειδικά μπαράζ ανόδου με στόχο να παλέψει για την άνοδο στην Α2 ανδρών.

Η εξέλιξη του  τελικού

Όσον αφορά τον αγώνα (πέμπτο φετινό ματς για τις δύο ομάδες) ήταν ένας αρκετά καλός και ανταγωνιστικός τελικός, με την Ηλιούπολή να  παίρνει εύκολα το πρώτο σετ αλλά στα επόμενα δύο, τον φιναλίστ κυπέλλου ‘Εσπερο να βάζει δύσκολα στους γηπεδούχους, και να τους κοντράρει μέχρι το τέλος.

Αρχικά στο πρώτο σετ και με όπλο το σερβίς, ο ΓΣ Ηλιούπολης πήρε μεγάλο προβάδισμα με 17-9. Ο Έσπερος αντέδρασε μείωσε σε 18-15 αλλα στη συνέχεια οι παίκτες του Γιάννη Παπαχρήστου με σερί 7-2 πήραν το σετ με 25-17 και έκαναν το 1-0.

Ντέρμπι είχαμε στο δεύτερο σετ με τις δύο ομάδες  να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 16-16. Εκεί ο ΓΣ με τον Καπάτο ξέφυγε με +4 (22-18). Οι φιλοξενούμενοι του Πάνου Τσιρώνη, μείωσαν σε 22-20 αλλά  με καθοριστικό τον κεντρικό Παρθένη, που είχε μπει ως αλλαγή, ο σύλλογος της Ηλιούπολης πήρε το σετ με 25-20 και το προβάδισμα με 2-0.

Απρόσμενη εξέλιξη είχε το τρίτο σετ. Αρχικά οι παίκτες του Παπαχρήστου μπήκαν φουριόζοι και κατάφεραν να εκτινάξουν την διαφορά με 18-10. Εκεί πίστεψαν ότι το ματς τελείωσε, έχασαν την συγκέντρωση τους, και ο Έσπερος που δεν παράτησε το ματς με σπουδαίο σερί 5-12 από Γαμβρέλη, Μακρυγιώργο, Μπαλτάση, έφερε το σετ στον πόντο με 23-22, 24-23 και απείλησε με ανατροπή και μείωση του σκορ.

Τελικά ο ΓΣ Ηλιούπολης με ψυχραιμία , καλό μπλοκ και σε συνδυασμό με τα διαδοχικά λάθη του Έσπερου, κατάφερε να το κατακτήσει στις λεπτομέρειες με 25-23 και να διαμορφώσει το τελικό 3-0 που του έδωσε και το τρόπαιο για δεύτερη σερί χρονιά.

Τον αγώνα τίμησαν με την παρουσία τους, εκ μέρους της ΕΣΠΕΔΑ, ο πρόεδρος Νεκτάριος Χαλβατζής, ο γεν.γραμματέας Χαράλαμπος Ξοφάκης, ο ταμίας Ελευθέριος Κογκαλίδης, καθώς επίσης, ο δήμαρχος Ηλιούπολης Στάθης Ψυρρόπουλος , ο πρόεδρος του ΓΣ Ηλιούπολης Απόστολος Κωστούλας  ο αντιπρόεδρος  Γιώργος Μπενάς και σύσσωμο το Δ.Σ. του συλλόγου.

Τα σετ 3-0 (25-17, 25-20, 25-23)

Διαιτητές Μιχαήλογλου,  Σαμοθράκης Κρ. Γραμματεία : Μέντη

ΓΣ Ηλιούπολης (Παπαχρήστος):  Μαυροματίδης, Μωραϊτης, Καής, Καντιώτης, Κισκήρας, Καπάτος, Σάκουλης (λ),  Ανδρικόπουλος, Παρθένης, Ρούσας

ΠΟΚ Έσπερος (Τσιρώνης):  Μπαλτάσης, Στρατηγός, Μάγγος, Μακρυγιώργος, Γαμβρέλης, Μπινίκος, Δράκος (λ), Κοτοματάς, Κουτσούλης, Πεμάϊ

Θέσεις 3-4

Όσον αφορά τους αγώνες κατάταξης για θέσεις 3-4, η Αργυρούπολη νίκησε χθες με 3-0 τον Ιωνικό Νίκαιας με 3-0 και ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1, οπότε θα χρειαστεί και τρίτο ματς στη Νίκαια για να τελειώσει οριστικά η σειρά Τον αγώνα παρακολούθησαν τα μέλη του Δ.Σ. της ΕΣΠΕΔΑ κ.κ. Χαρίλαος Ιατρόπουλος και Απόστολος Μουλακάκης, καθώς και ο υπεύθυνος ανάπτυξης της ΕΟΠΕ Χρήστος Ντόζης.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Τα αποτελέσματα των ημιτελικών και τελικών  πλέι οφ

ΤΕΛΙΚΟΙ

1ο παιχνίδι (27/3)

ΠΟΚ Έσπερος- ΓΣ Ηλιούπολης 2-3 (25 - 18 (1), 25 - 21 (2), 17 - 25 (3), 20 - 25 (4), 9 - 15 (5)

2ο παιχνίδι (1/4)

ΓΣ Ηλιούπολης- ΠΟΚ Έσπερος 3-0 (25-17, 25-20, 25-23) Πρωταθλητής ο ΓΣ  Ηλιούπολης

Για θέσεις 3-4

Ιωνικός Νίκαιας- ΑΟΝ Αργυρούπολη 3-1 (22 - 25 (1), 25 - 20 (2), 25 - 13 (3), 25 - 21 (4)

ΑΟΝ Αργυρούπολης- Ιωνικός Νίκαιας 3-0 (25 - 23 (1), 26 - 24 (2), 25 - 20 (3)

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

13/3

ΑΟΝ Αργυρούπολη-ΠΟΚ Έσπερος Καλλιθέας 1-3 (29 - 27 (1), 18 - 25 (2), 16 - 25 (3), 15 - 25 (4)

ΓΣ Ηλιούπολης-  Ιωνικός Νίκαιας  3-2 (21 - 25 (1), 25 - 13 (2), 23 - 25 (3), 25 - 13 (4), 15 - 11 (5)

20/3

ΠΟΚ Έσπερος- ΑΟΝ Αργυρούπολη  3-0 (25 - 20 (1), 25 - 16 (2), 25 - 21 (3)

21/3

Ιωνικός Νίκαιας- ΓΣ  Ηλιούπολη 1-3 (25 - 27 (1), 21 - 25 (2), 28 - 26 (3), 24 - 26 (4)