Νέα & Ανακοινώσεις

21/06/2024 Πανελλήνιο Κ18 Αγοριών: Πρωταθλητής μέσω… ‘Εβρου ο Μίλωνας ο οποίος νίκησε 3-0 τον Άθλο ενώ ηττήθηκε με 3-1 ο ΠΑΟΚ

Πανελλήνιο Κ18 Αγοριών:  Πρωταθλητής μέσω… ‘Εβρου ο Μίλωνας  ο οποίος νίκησε 3-0 τον Άθλο ενώ ηττήθηκε με 3-1 ο ΠΑΟΚ

Πρωταθλητής μέσω …Έβρου αναδείχτηκε για το Πανελλήνιο Κ18 Αγοριών, ο Μίλωνας. Στην χθεσινή δεύτερη και δραματική αγωνιστική του τουρνουά, ο Μίλωνας επικράτησε 3-0 του Άθλου Πατρέων στο απογευματινό παιχνίδι, και λίγο αργότερα ο ‘Εβρος Σουφλίου ηταν αυτος που λύγισε στο ντέρμπι με ανατροπή τον ΠΑΟΚ με 3-1, και έστειλε τον τίτλο, στην ομάδα του Παναγιώτη Γεωργούντζου.
Η ομάδα της Νέας Σμύρνης πλέον έχει 2 νίκες και 6-0 σετ και ακόμη κι αν ηττηθεί με 3-0 από τον ΠΑΟΚ, στο σημερινό ματς της Παρασκευής υπερτερεί μαθηματικά σε όλες τις ισοβαθμίες.
Αντιθέτως οι άλλες τρεις θέσεις είναι ανοικτές, και θα κριθούν από το αποτέλεσμα της τελευταίας αγωνιστικής, ανάμεσα σε Έβρο και Άθλο Πατρέων.
Όσον αφορά το χθεσινό δυνατό παιχνίδι με τον γηπεδούχο Άθλο, αρχικά η ομάδα της Πάτρας πήρε προβάδισμα με (7-4, 10-8) μέχρι να πάει ο Μαντελίδης στο σερβίς και με συνεχόμενους άσους , έφερε το ματς στο 10-13.
Ο Άθλος αντέδρασε και με σερί 5-0, πέρασε μπροστά με 16-15. ενώ λίγο αργότερα
οι «πράσινοι» ξέφυγαν με +4 (18-22). Ο Άθλος πλησίασε στο 21-23 , αλλά μέχρι εκεί. καθώς ο σύλλογος της Ν. Σμύρνης πήρε το σετ με 21-25 και το προβάδισμα με 0-1.
Στο 2ο σετ υπήρχε ισορροπία μέχρι το 7-7, για να ξεφύγει ο Μίλων με 7-13 και να φτάσει με 16-25 άνετα στο 0-2.
Στο γ΄σετ, η ομάδα της Νέας Σμύρνης προηγήθηκε με 3-7 και 7-11 ωστόσο ο Άθλος «ροκάνισε» τη διαφορά κ έφερε το ματς στο 18-18. Εκεί ενα νέο σερί 0-5 από το Μίλωνα διαμόρφωσε το 18-23 για να κλείσει το σετ στο 21-25 και στο τελικό 0-3.
Τα σετ: 0-3 (21-25, 16-25, 21-25)
Διαιτητές: Νικάκης - Πετούσης.
Γ.Σ. ΑΘΛΟΣ ΠΑΤΡΕΩΝ (Δημήτρης Σπυρόπουλος): Σπυρόπουλος Π., Γκλάβας, Κανελλόπουλος, Μπακουλόπουλος, Παναγόπουλος, Παπαγεωργίου / Σπυρόπουλος Σ. (λ), Παντελής, Κούβελας, Λαμπρόπουλος, Μπάρλος.
Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Παναγιώτης Γεωργούντζος): Παπαδόπουλος Β., Γεωργούντζος, Μαντελίδης, Κουβαράς, Βελλίνης, Παπαδόπουλος Λ. / Φραγκοζίδης (λ), Μαστροσταμάτης (λ), Ραγκούσης, Παΐζης, Μακρής, Σεδεριάδης, Καζαντζόγλου, Καλλιάδης.